Uydu telefonu’nun haberleşmedeki önemini anlatmadan önce, telefonlar hakkında kısaca giriş yapmak en doğru tercih olacaktır. Bilim insanı Alexander Graham Bell, icat ettiği telefon ile başlayan bu süreci kim tahmin edebilirdi ki bu noktaya gelsin. Telefonun icadı ile başlayan süreçten günümüze kadar telefonların haberleşmedeki önemi herkes tarafından yadsınamaz bir gerçektir. Gelin hep birlikte uydu telefonlarına kadar uzanan bu süreci birlikte inceleyelim.

Telefonlar insanların haberleşme tercihleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Yalnız insanlığın ilk haberleşmesi değildir tabi ki, Duman ve Posta kuşları haberleşme için bilinen ilk yöntemlerdir. İlerleyen dönemlerde Mektuplar, posta teşkilatlarının oluşmasına neden olmuş ve mektuplar tüm dünyanın kabul edilen global bir yöntemi olmuştur. Fransa’da kullanılan telgraf ilk kablolu iletişim olmuş ve bunu Alexander Graham Bell isimli bilim insanın icat ettiği telefon yer almıştır. Telefonların İlerleyiş serüveni kısaca aşağıdaki gibi olmuştur.

Ahizeli Telefonlar
Radyo Dalgalı Telefon
Tuşlu Telefon
İlk Cep Telefonu
3G/LTE Teknolojisine Sahip Cep Telefonları
Akıllı Telefonlar
Ve sonunda Uydu Telefonu

Günümüz teknolojisinde yer alan Gsm hatlı cep telefonları pek çok işimizi görse de baz istasyonlarına bağlanarak kullanılan bu sistemler baz istasyonlarının olmadığı bölgelerde haberleşme hizmeti verememektedir. Baz istasyonlarının olmadığı ve zor arazi koşullardaki insanlığın haberleşme ihtiyacı sonuçsuz kalmamış ve uydu üzerinden hizmet verebilecek uydu telefonları ortaya çıkmıştır. Uydu telefonunun haberleşmedeki en büyük önceliği iletişimin kesildiği zor arazi şartlarında (deniz, çöl, dağ ) ve deprem, sel, tayfun, tsunami, yangın, savaş, salgın hastalık gibi olağanüstü hal, ve benzeri durumlarda gsm ve karasal internet Hizmet’in bir süre verilemediği dönemler olmuş ve insanların mücbir sebeplerde şehirlerden yada bulundukları şartlarda zorda kaldıklarında dış dünyayla bağlantı kurabileceği tek araç uydu telefonu olmuştur. Ve böylelikle insanlığın haberleşme pazılındaki eksik olan bu parçayı uydu telefonu ile doldurulmuştur. Bakalım insanlığın ihtiyaç serüveni bizleri nerelere kadar götürecek ve dahası ismini bilemediğimiz ne icatlar ve mucitler karşımıza çıkaracaktır.