İstanbul, Marmara Deniz’i Silivri yakınlarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depreminin ardından Gsm şirketlerinin hizmet vermekte zorlanması , Doğal Afet durumlarında yaşanabilecek iletişim sorunlarını açığa çıkarmıştır. Peki neden bu durumlarda bu tür aksaklıklar yaşanıyor. Sıkışmış bir yol üzerinde tek bir gişeden pek çok arabanın aynı anda geçmeye çalışması, nasıl bir yoğunluk oluşturuyorsa gsm haberleşme sisteminde o gün yaşanan aynı trafik durumudur.

Peki, Deprem anında nasıl iletişim kuracağız.?

Trafik örneğinden yola çıkarak şöyle cevaplandırabiliriz. İletişimdeki yolumuzu yedekleyebiliriz.

Peki Nasıl Olacak bu ?

Şöyle ki : Elinizdeki GSM hatlı cep telefonuna yedek olarak uydu telefonu aldığınızda sesinizi iletişimin olduğu here yere duyurabilirsiniz. Doğal afet durumlarında GSM şirketlerinde oluşacak yoğunluktan dolayı yaşanabilecek iletişim sorunlarına çözümü uydu üzerinden sağladığınızda haberleşmeniz kesilmeyecektir.

Günümüzde uydu telefonları eskisi kadar maliyetli sistemler olmaktan çıkmıştır. Artık bireysel olarak kullanımların mümkün olduğu ekonomik sistemlere dönüşmüştür.

Bütün bunlara ek olarak vatandaşlarımızın toplumsal bilincini artırmak ve bilgi paylaşmak adına aşağıdaki önerilerimizi ve uygulamaları da incelemelerini tavsiye ederiz.

Deprem Sonrasında İletişimi Kolaylaştırabilecek Tavsiyeler

1-Afed sonrasında GSM hatlı cep telefonlarınızdan uzun konuşmalar yapmamaya çalışın.

2-Uydu telefonunuz var ise uydu üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

3-Powerbank taşımayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

4-Mesajlaşma uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

5-İnternetsiz mesajlaşma uygulamalarını kullanabilirsiniz.

6-Whatsapp, Telegram, Bip gibi uygulamalarda toplu mesaj gruplarına mesaj atmanız sizlere ulaşılmasında zaman kazandıracaktır.

Zello

PTT’nin ücretsiz uygulaması olan ve İnternet olmadan kullanılabilen Zello ile telefonu telsiz olarak kullanmak mümkün.

Bridgefy

İnternet ve şebeke erişiminin olmadığı yerlerde yalnızca Bluetooth ile 100 metreye kadar yakınınızdaki kişilerle iletişim kurmanızı sağlıyor.

Firechat

Bluetooth ve WiFi ile yüklü olan telefonlar arasında iletişim kurmanızı sağlıyor.

Voxer

WiFi yani internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirir ve etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmanızı sağlar.

Unutmayalım! Depreme Hazırlıklı Olarak Hayat Kurtarabilirsiniz.