Gsm hatlı cep telefonları baz istasyonları üzerinden iletişim kurmaktadır. Şehir merkezlerinde çekim sorunu olmasa da kırsal bölgeler gibi baz istasyonunun olmadığı yerlerde, deniz, çöl, dağ gibi zor arazi şartlarında cep telefonları ile iletişim kurulamamaktadır.

Zor arazi şartlarında size yardım edebilecek telefonlar, uydu telefonlarıdır. Uydu telefonu her yerde maksimum sinyal gücü hizmet vermektedir. Çünkü uydu telefonları dünya üzerinde sabit ve dolaşan uydular sayesinde iletişim kurmaktadırlar. Uydu telefonu, Gsm hatlı cep telefonlarından en büyük farkı baz istasyonların olduğu ve olmadığı her yerde uydu üzerinden uydu sim kartı ile Ekvator’dan, Antarktika kıtasına kadar küresel bir kapsama alına sahip olmanızdır.

Uydu telefonları acil afet durumlarında haberleşmenin kesildiği zamanlarda alternatifi olmayan çözümlerdir. Ne işe yaradıkları hakkında aykırı bir kaç örnek vermek gerekirse Hali hazırda Uydu telefonu iki grup tarafından da oldukça tercih ediliyor. Bunlardan birisi doğa sporları ve doğa gezginleri, diğerleri ise mücbir sebep ( Yurt içi ve Yurt dışında Hizmet’in sunulduğu ülkede meydana gelen deprem, sel, tayfun, tsunami, yangın, savaş, salgın hastalık, lokavt,grev, seferberlik, olağanüstü hal, vb. Sebeplerle gsm ve karasal internet Hizmet’in bir süre verememesi  ) durumunda iletişimlerinin devam ettirmesi gereken gruplardır. insanlar mücbir sebeplerde şehirlerden yada bulunduğu şartlarında zorda kaldıklarında dış dünyayla bağlantı kurabileceği tek araç uydu telefonu olduğu için bu gruplarda olan kurumlar ve kişiler tarafından oldukça tercih ediyor. Hollywood filmleri ve televizyon programlarında sıkça görülen ve olası felaketlere hazırlanan gruplar iletişim altyapısının çökeceklerini bildikleri için uydu telefonlarına ilgi göstermekte ve yedek iletişim aracı olarak temin etmektedirler.

Bu ürünün kullanım alanları nereler ve kimler kullanıyor diye bir soru sorduğumuzda aşağıdaki sektörleri ve kişileri sıralayabiliriz.

Denizcilik Firmaları , Enerji Firmaları , Madencilik Firmaları , Acil Afet ve Arama Kurtarma durumları , Turizm ve Otelcilik , İş Adamları , Çiftlikler , Doğa Sporları Gönül veren Maceracılar , Vakıflar, Dernekler ve Yardım Kuruluşları , Petrol işletmeciliği ,İnşaat ve Şantiye Firmalar , Elçilik ve Konsolosluklar , Belediyeler ( Yerel Yönetimler ) , Valilikler , Bankacılık ve Siğortacılık , Dahası Haberleşme Alt yapısını olmadığı ve insanın olduğu Her yer diyebiliriz.