İstanbul, Marmara Deniz’i Silivri yakınlarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depreminin ardından Gsm şirketlerinin hizmet verememesi , Doğal Afet durumlarında yaşanabilecek iletişim sorununu açığa çıkarmıştır. Peki neden bu durumlarda bu tür aksaklıklar yaşanıyor. Sıkışmış bir yol üzerinde tek bir gişeden pek çok arabanın aynı anda geçmeye çalışması, nasıl bir yoğunluk oluşturuyorsa gsm haberleşme sisteminde o gün yaşanan aynı trafik durumudur.

Peki, Deprem anında nasıl iletişim kuracağız.?

ClickNet Telekom”un markası uydutelefonu.net olarak : Trafik örneğinden yola çıkarak şöyle cevaplandırabiliriz. İletişimdeki yolumuzu yedekleyebiliriz.

Peki Nasıl Olacak bu ?

Şöyle ki :  Elinizdeki gsm hatlı cep telefonuna yedek olarak farklı frekans bandlı bir uydu telefonu sahip olduğunuzda sesinizi iletişimin olduğu here yere duyurabilirsiniz. Doğal afet durumlarında gsm şirketlerinde oluşacak yoğunluktan dolayı yaşanan iletişim sorununa çözümü uydu üzerinden sağladığınızda haberleşmeniz kesilmeyecektir.

Günümüzde uydu telefonları eskisi kadar maliyetli sistemler olmaktan çıkmıştır. Artık bireysel olarak kullanımların mümkün olduğu GSM haberleşmesi kadar olmasada ekonomik sistemlerdir.

Bütün bunlara ek olarak vatandaşlarımızın toplumsal bilincini artırmak ve bilgi paylaşmak adına aşağıdaki önerilerimizi ve uygulamaları da incelemelerini tavsiye ederiz.

Deprem anında iletişimi kolaylaştırabilecek tavsiyeler

1-Gsm hatlı cep telefonlarınızın operatörleri üzerinden iletişim kurmayın.

2-Uydu telefonunuz var ise uydu üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

3-Powerbank taşımayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

4-Mesajlaşma uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

5-İnternetsiz mesajlaşma uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 • Zello
  PTT’nin ücretsiz uygulaması olan ve İnternet olmadan kullanılabilen Zello ile telefonu telsiz olarak kullanmak mümkün.
 • Bridgefy
  İnternet ve şebeke erişiminin olmadığı yerlerde yalnızca Bluetooth ile 100 metreye kadar yakınınızdaki kişilerle iletişim kurmanızı sağlıyor.
 • Firechat
  Bluetooth ve WiFi ile yüklü olan telefonlar arasında iletişim kurmanızı sağlıyor.
 • Voxer
  WiFi yani internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirir ve etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmanızı sağlar.

Kim bilir bu bilgiler ışığında belki de bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz. Unutmayalım. Depreme Hazırlıklı olmak Hayat Kurtarır.